Tényleg 6 évig kell várni?
Mikor érdemes segítséget kérni egy párkapcsolatban
John M. Gottman pszichológus kutatásai szerint a párok átlagosan 6 évnyi boldogtalanság után kérnek segítséget. Ha egyáltalán kérnek. Amikor ezt először olvastam, meg kellett állnom egy pillanatra. Hat év.
Hat év csendben hordozott csalódás, elharapott mondatok, eltolódó érintések, egyre ritkább nevetések. És sokszor nem azért várunk eddig, mert nem fáj. Hanem mert megszoktuk, hogy fáj.
Miért várunk ilyen sokáig?
A legtöbb pár nem egyik napról a másikra jut el a segítségkérés gondolatáig. Ez egy lassú folyamat.
Először csak apró jelek vannak:
– kevesebb beszélgetés
– több félreértés
– több fáradtság, kevesebb türelem
Aztán jönnek a belső mondatok:
„Ez csak egy nehezebb időszak.”
„Majd elmúlik.”
„Másoknál is így van.”
És közben telnek az évek.
Sokan azt hiszik, segítséget kérni csak akkor kell, amikor már „nagy a baj”.
Amikor már nincs beszéd.
Amikor már csak a harag vagy a közöny maradt.
Pedig a kutatások – és a tapasztalat is – mást mutatnak.
Mit mond erről Gottman?
A tartós szerelem receptje című könyvében Gottman arról ír, hogy a legtöbb kapcsolat nem a konfliktusok miatt megy tönkre, hanem azért, mert a párok túl sokáig maradnak egy romboló mintában.
Nem kérnek segítséget akkor, amikor még lenne miből építkezni.
És minél tovább várnak, annál több a:
– felhalmozott sérelem
– negatív értelmezés
– bizalmi repedés
Ezért lesz a segítségkérés később sokkal nehezebb – és sokkal fájdalmasabb.
Miért érdemes sokkal korábban lépni?
Mert a kapcsolat nem akkor „romlik el”, amikor már hangosan fáj. Hanem sokkal előbb, csendben.
És minél korábban lépsz:
– annál kevesebb sebet kell gyógyítani
– annál könnyebb visszatalálni egymáshoz
– annál több emlék, erőforrás és jó élmény áll még rendelkezésre
A segítségkérés nem kudarc. Hanem gondoskodás.
Olyan, mint amikor nem akkor mész orvoshoz, amikor már elviselhetetlen a fájdalom, hanem akkor, amikor még csak jelez a tested.
Mikor érdemes segítséget kérni?
Akkor, amikor például:
– egyre többször hallgattok, ahelyett hogy beszélnétek
– féltek egy témát felhozni, mert biztos vita lesz
– hiányzik a közelség, de nem tudjátok, hogyan közeledjetek
– gyakran érzitek magatokat egyedül a kapcsolatban
Ez nem azt jelenti, hogy rossz a kapcsolatotok. Csak azt, hogy törődésre van szüksége.
Nem kell 6 évet várni
Ez talán a legfontosabb üzenet.
Nem kell megvárni:
– a teljes eltávolodást
– a végső elhidegülést
– azt a pontot, amikor már csak túléltek egymás mellett
A kapcsolat nem attól erős, hogy soha nem billen meg. Hanem attól, hogy időben kap figyelmet.
Egy gondolat útravalónak
Ha ma csak egy dolgot viszel magaddal ebből az írásból, legyen ez:
A segítség nem a végső eszköz. Hanem az egyik legkorábbi forma a szeretetből.
És ha szeretnél úgy tenni a kapcsolatotokért, hogy nem kell megvárni a hat évet, nézd meg a 3 napos Hétvégi Olvadás programom, vagy a 10 hetes HázasságMegmentő Program-ot is tanulmányozhatod.
Nem válságkezelésként. Hanem gyakorlati tanácsok. Apró, hétköznapi lépésekkel – amikor még van miből építkezni.
Mert a jó kapcsolat nem attól tartós, hogy kibír mindent. Hanem attól, hogy időben kap törődést. 💛